НЕВЕРОЈАТНО: Навивачите на Борусија силувале 19-годишна девојка во воз


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Група навивачи на Борусија Менхенгладбах силувале непозната 19-годишна девојка во воз, враќајќи се од Минхен по натпреварот со Баерн.

Околу 750 навивачи на Борусија се наоѓаале во два изнајмени чартер вагони, а несреќната девојка била влечена во тоалетот и така силувана. Штом ја пуштиле, таа го пријавила цел случај во полиција, за органите на редот и мир да го запрат возот уште на следната станица и да уапсат повеќе од 60 навивачи.

Бидејќи ги препознала тие што ја силувале, била одведена во болница на сослушување и потоа ослободена дома.

„Ова е страшен инцидент и силго го осудуваме. Се надеваме дека извршителите ќе бидат интентификувани и издадени пред правдата. Срамотно е Борусија да биде поврзана со вакви дела“, изјави Стефан Шиперс.