Неверојатни зумирани кадри од местото на слетувањето на Аполо 11 на Месечината (снимка)


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Вселенската агенција НАСА објави импресивна снимка видео од Месечината што зумира на слетувањето на Нил Армстронг и Баз Олдрин и нивните траги на површината на Месечината видливи и 53 години по слетувањето на Аполо 11.

Lunar Reconnaissance Orbiter ја истражувал Месечината од 2009 година и веќе вратил повеќе податоци на Земјата од која било друга планетарна мисија на агенцијата: неверојатни 1,4 петабајти.

За контекст, некои проценки тврдат дека еден петабајт е еквивалент на 500 милијарди страници стандарден печатен текст.

Минатата среда НАСА објави дека избрала три потенцијални датуми за својата мисија Артемида I – првата фаза од нејзините напори да испрати жена и личност од црната раса на Месечината.

Американската вселенска агенција е насочена кон 29 август за лансирање на ракетата Систем за вселенско лансирање (SLS) и вселенското летало Орион од вселенскиот центар Кенеди – а 2 и 5 септември се означени како резервни датуми за лансирање.

Џејмс Фри, соработник администратор во седиштето на НАСА во Вашингтон, рече дека точниот датум ќе биде одреден околу една недела пред лансирањето.

Артемида I, која доживеа неколку одложувања во изминатите две и пол години, конечно ќе лансира без екипаж капсула Орион што ќе се вивне околу Месечината и ќе се распрсне назад во Атлантскиот Океан.

Во 2019 година, НАСА сподели низа неверојатни панорамски слики за да ја одбележи 50-годишнината од слетувањето на Месечината Аполо 11.

Тие неверојатни слики од местото на слетување на Аполо беа направени со спојување на претходно постоечки фотографии за да се создаде сосема нов начин на гледање на површината на Месечината.