Неверојатна бламажа: Целиот свет им се смее на Турците!

SINSHEIM, GERMANY - NOVEMBER 08: Niklas Suele of Hoffenheim controls the ball during the Bundesliga match between 1899 Hoffenheim and 1. FC Koeln at Wirsol Rhein-Neckar-Arena on November 8, 2014 in Sinsheim, Germany. (Photo by Simon Hofmann/Bongarts/Getty Images)

Турскиот фудбалски сојуз во последните години има проблем со враќање на врвот на европскиот фудбал, каде им е местото според сите параметри.

Тамошните фудбалски фукционери прават се за да го засилат тимот, а една од најголемите бази и понатаму им е Германија. Поради големиот број на иселеници во оваа земја, Турците редовно ги обиколуваат тренинг камповите на тамошните клубови и се обидуваат да ги убедат фудбалерите да играат под нивниот грб.

Некогаш тоа им поаѓа од рака, а некогаш само се бламираат. Така германските медиуми донесуваат интересна инфорамција за неуспешен обид за „кражба“ на еден од најдобрите млади играчи во Германија.

Станува збор за дефанзивецот на Хофенхајм Никлас Шуле кој веќе дебитираше за сениорската репрезентација на Германија. Имено, Турците во неговото презиме виделе „нешто турско“ па се обиделе да го доведат.

Тоа го потврди и самиот фудбалер појаснувајќи дека оваа несекојдневна ситуација му се случила додека играл за кадетската репрезентација на Германија.

Шуле е роден во Франкфурт и нема апсолутно никаква врска со Турција, но тоа не го знаеле луѓето од Турскиот фудбалски сојуз.