Анри: Дали јас го менувам Венгер? Не можам да зборувам за тоа!

Легендарниот фудбалер на Арсенал, Тиери Анри изјави дека не може да ја демантира можноста да го наследи Арсен Венгер на местото менаџер на „топџиите“.

И покрај лошите резултати и незадоволството на навивачите, раководството му понуди нов, долгогодишен договор на Арсен Венгер, кој сеуште ја нема донесено конечната одлука.

Во меѓувреме англиските медиуми тврдат дека Анри е главен кандидат на синот на сопственикот Стен Кренке, кој е во управниот одбор на Арсенал.

Анри минатата година работеше со младите категории на „топџиите“, а моментално е помошник на Роберто Мартинез на клупата на Белгија.

„Не зависи се од мене, постојат некои работи кои треба да се почитуваат, тоа е клубот на моето срце. Моето име се споменува меѓу кандидатите за наследник на Венгер, го слушнав тоа. Но, тешко ми е сега да зборувам за тоа, имам голема почит за се што направил тој човек за мене и клубот“, изјави Анри.

„Дали сум спремен? Не знам и никој не знае, но знам дека морам да го научам тоа што е можно поскоро бидејќи сакам да правам тренерска кариера“, додаде Французинот.