Најновиот филм на Николас Кејџ ја воодушеви и критиката и публиката


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Најновото филмско остварување на Николас Кејџ, „Свиња“, доби пофалби од американските критичари, но ги воодушеви и гледачите.

Pig е дебитантски филм на режисерот Мајкл Сарнски. Главниот лик во филмот е Фелд (Николас Кејџ), осамен човек кој живее без вода и струја среде шума во Орегон. Деновите ги поминува берејќи тартуфи со својата свиња која му е најдобар пријател. Кога ривалските ловци на тартуфи му ја киднапираат свињата, Фелд го принудува Амир (Алекс Волд) да го однесе во Портланд за да го најде киднапираното животно.

На ова патување, Фелд запознава луѓе од неговото минато, а Амир сфаќа дека неговиот придружник некогаш бил познат готвач.

Иако филмот започнал да се прикажува во американските кина на почетокот на оваа година, тој добил поголем интерес од публиката само по неговото објавување на платформата Apple TV + пред неколку дена.

Коментарите на социјалните мрежи се главно позитивни, а некои го споредуваат со Џон Вик, само што покрај убиецот и кучето, гледачите го следат и готвачот кој се обидува да ја врати свињата. Со пофалби за самиот филм, гледачите истакнале дека глумата на Николас Кејџ е одлична, а многумина забележале дека актерот во филмот изгледа речиси непрепознатливо.