469 нови случаи на Ковид-19 и 13 починати лица како последица од вирусот во последните 24 во Македонија

Денес се регистрирани 469 нови лабораториски позитивни случаи на ковид со што вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 208.467. Оздравени се 375 пациенти, пријавени се 13 починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.296 тестирања.

Скопје – 205, Битола – 50, Кавадарци – 35, Прилеп – 23, Куманово и Штип – по 20, Тетово – 13, Велес и Охрид – по 11, Крива Паланка и Делчево – по 9, Кочани – 7, Гевгелија – 6, Струмица, Неготино, Ресен и Кратово – по 5, Пехчево – 4, Гостивар, Кичево, Свети Николе, Радовиш и Демир Хисар – по 3, Виница и Македонска Каменица – по 2, Струга, Берово, Богданци, Крушево, Макдеонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 375 оздравени пациенти од: Скопје – 178,Куманово – 29, Кавадараци и Битола – по 20, Прилеп – 18, Штип – 13, Неготино – 12, Велес – 11, Кочани – 10, Тетово – 9, Свети Николе – 8, Кичево и Пробиштип – по 7, Крива Паланка и Делчево – по 6, Гевгелија и Крушево – по 5, Берово – 3, Радовиш – 2, Охрид, Ресен, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 3 починати лица од Скопје (44, 60 и 77), по 2 починати лица од Велес (73 и 80г) и Струмица (57 и 77) и по едно починато лице од Прилеп (73), Битола(73, Кавадарци (75г), Кичево (77), Неготино (33) и Крива Паланка (82). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.