На Гејтс му спласна оптимизмот: „Ги откажав своите планови за празниците – влегуваме во најлошата фаза од пандемијата на Ковид-19“


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Бил Гејтс ги откажува повеќето од своите планови за претстојните празници поради ширењето на омикронот.

„Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме да влеземе во најлошиот дел од пандемијата“, напиша Гејтс на Твитер.

Пред само две недели во објавата на крајот на годината на својот блог, Гејтс напиша дека 2021 година била „најнеобичната и најтешката година во неговиот живот“.

Но, тој рече дека се надева дека крајот на пандемијата е на повидок и дека акутната фаза ќе дојде до крајот на 2022 година.

Сепак, брзото ширење на омикрон се чини дека негативно влијаело на оптимизмот на Гејтс.

Во серија од седум твитови, тој порача дека омикрон „се шири побрзо од кој било вирус во историјата“ и дека тоа „ќе биде најлошиот бран што сме го виделе досега бидејќи е многу заразен“.

Гејтс рече дека брзото ширење може да значи дека бранот омикрон во САД би можел да трае помалку од три месеци и истакна дека пандемијата би можела да заврши до 2022 година доколку се преземат вистинските чекори.