Милан започна преговори со Челзи за дури тројца фудбалери


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Италијанскиот гигнат Милан ќе се обиде да го засили тимот во зимскиот преоден рок, а на списокот на „росонерите“ се дури тројца фудбалери на Челзи.

Новиот директор на „росонерите”, Леонардо, веќе имал неколку состаноци со челниците на Челзи и за време на истите ги информирал дека Милан е сериозно заинтересиран за услугите на тројца фудбалери на „сините“.

Главна мета на Милан е играчот за врска Цеск Фабрегас чиј договор со „сините“ истекува на крајот на сезоната. Леонардо побарал од Челзи да го ослободи Шпанецот уште во јануарскиот преоден рок.

Притоа во разговорите Милан се распрашувал уште за двајцата дефанзивци, Кристенсен и Гери Кејхил кои оваа сезона добиваат мала минутажа.

Милан поради големиот број на повреди има потреба од дефанзивец, па би сакал да донесе еден од споменатите двајца на позајмица до крајот на сезоната.