Милан спреми огромен буџет: Ова се главните трансфер мети!

Milan's Gianluca Lapadula, center, celebrates after scoring during the Serie A soccer match between Empoli and Milan at the Carlo Castellani stadium in Empoli, Italy, Saturday Nov. 26, 2016. (Fabio Muzzi /ANSA via AP)

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Италијанскиот гигант Милан следната недела и официјално ќе премине во рацете на кинески милијардери кои се спремни да направат револуција на тимот и да ги вратат „росонерите“ на самиот врв во Италија и Европа.

Италијанските медиуми откриваат дека веќе е одреден трансфер буџет од 150 милиони евра, кој со продажбата на Нианг и Бака може да достигне до 200 милиони евра.

Главна трансфер цел на новото раководствот ќе биде да донесе една голама ѕвезда во нападот, а желбите се Пјер Емерик Обамејанг или Алексис Санчез. „Росонерите“ се спремни да платат 70 милиони евра за да го донесат едниот од нив на „Сан Сиро“.

Притоа сигурно ќе биде купен еден крилен напаѓач, а главните тансфер мети се Кита Балде од Лацио и Федерико Бернардески од Фиорентина.

Големи промени ќе претрпи и средниот ред каде раководството сака да донесе двајца искусни шампиони како Луис Густаво од Волфсбург и Цеск Фабрегас од Челзи. Притоа ќе бидат донесени двајца перспективни фудбалери, а примарна цел ќе биде Франк Кесие од Аталанта.

Што се однесува до одбраната сигурно ќе биде донесен еден врвен стопер кој би требало да биде партнер на Ромањоли, и најверојатно еден десен бек.

Притоа медиумите тврдат дека приоритет на новите сопственици ќе бидат и новите договори на Донарума и Сусо, фудбалери кои играат клучна улога во тимот оваа сезона.