Мбапе веќе го избра својот нов клуб!

epa05807424 AS Monaco's Kylian Mbappe celebrates after scoring the 2-1 lead during the UEFA Champions League round of 16 first leg match between Manchester City and AS Monaco at the Etihad stadium in Manchester, Britain, 21 February 2017. EPA/NIGEL RODDIS

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Младата ѕвезда на Монако, Килијан Мбапе ја запали Европа и готово сите европски гиганти се интересираат за овој 18-годишен напаѓач.

Имено, Мбапе уште пред пет години дошол во Реал на инсистирање на Зидан, но не сакал да го напушти домот бидејќи имал само 13 години.

Меѓутоа сега работите се променија, Зидан е тренер и во својот сонародник гледа идеален наследник на Кристиано Роналдо.

Се појавија и слики на младиот Французин на кого Роналдо му е идол, во неговата соба има постери од Кристиано, кого го запознал пред пет години.

Медиумите тврдат дека Мбапе инситира да се пресели во Реал доколку го напушта Монако, па единственото прашање е колку клубот од „кнежевството“ ќе бара за неговата слобода.

Сумите кои се појавуваат во медиумите се помеѓу 60 и 80 милиони евра, а постои и опција Реал да го „капари“ Мбапе и да го остави една сезона да игра во Монако.