Мајкл Џордан е сопственик на првиот примерок од најбрзиот автомобил на светот – ќе се произведат само 12 примероци


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Нема многу филозофија во Hennessey SVT, а кога станува збор за електрификација, тие се сосема јасни – не, благодарам. Добар им е и V8 мотор, кој го натераа на 1844 КС на Venom F5.

Иако во принцип се произведува неколку години, официјално никој не го притиснал гасот до крај. Но, во оваа работилница се сигурни дека го имаат најбрзиот автомобил на светот. Веќе покажаа дека не се плашат од Бугати, а сега истото му го кажуваат и на Коенигсег.

И сега тие одлучија да понудат роудстер верзија на овој автомобил способна за брзина до 500 km/h. Ќе се произведуваат само 12 примероци од моделот Venom F5 Revolution Roadster, а тоа е автомобил кој не се плаши од свиоци. Напротив, тој е создаден за да соборува рекорди токму на патеката, додека трките за забрзување и рамните патишта не се неговиот фокус.

Најголема иновација е покривот, кој е изработен од композит од карбонски влакна, обложен со алкантара од внатрешната страна. Тежи само осум килограми, а се вели дека лесно се отстранува со само неколку потези. Во исто време, мора да го оставите во гаражата бидејќи во автомобилот нема одредено место за него.

Перформансите не се познати, но познато е дека 6.6 V8 моторот во оваа верзија произведува 1844 КС и 1617 Nm. Цената е околу три милиони долари, а засега не се знае уште колку примероци се достапни. Првиот наводно го купил Мајкл Џордан.