Бајден побара 21 милијарда долари од Конгресот за дополнителна воена и хуманитарна помош за Украина


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Администрацијата на актуелниот американски претседател Џо Бајден побара од Конгресот да обезбеди повеќе од 13 милијарди долари итна одбранбена помош за Украина и дополнителни 8 милијарди долари за хуманитарна поддршка до крајот на годината.

Пакетот вклучува 12 милијарди долари за надополнување на американските федерални средства за катастрофи по смртоносната климатска сезона на жештини и бури, и средства за зајакнување на спроведувањето на јужната граница со Мексико, вклучително и пари за спречување на протокот на смртоносниот фентанил. Вкупно тоа е пакет од 40 милијарди долари, пренесува Глас на Америка.

Додека последното такво барање од Белата куќа за финансирање на Украина беше лесно одобрено во 2022 година, овој пат има поинаква динамика.

Политичкиот јаз по ова прашање се зголеми, при што Домот предводен од републиканците се соочува со огромен притисок да покаже поддршка за лидерот на партијата, Доналд Трамп, кој беше скептичен за војната.

Директорката за буџет на Белата куќа, Шаланда Јанг, во писмо до претседателот на Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, повика на брза акција за да се продолжи со „посветеноста на САД за одбраната на украинскиот народ на нивната татковина и на демократијата ширум светот“, како и други потреби.

Барањето беше направено со цел да се добие поддршка од републиканците, како и од демократите, особено со зголеменото домашно финансирање околу граничните прашања – врвен приоритет за Републиканската партија, која беше многу критична кон пристапот на администрацијата на Бајден за запирање на протокот на мигранти кои минуваат од Мексико.

Сепак, цената од 40 милијарди долари може да биде премногу за републиканците кои се борат да ги намалат, а не да ги зголемат федералните трошоци. Како дополнително барање, пакетот што Белата куќа го испраќа до Конгресот е надвор од буџетските ограничувања.