Лингард: Сакаме да ги постигнеме успесите на Бекам, Сколс и Невил


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Џеси Лингард се надева дека тој, Пол Погба и Маркус Рашфорд ќе успеат да остават длабока трага во историјата на Манчестер Јунајтед.

Талентираниот англиски репрезентативец се цели на израмнување на успесите на легендите на „црвените ѓаволи“ Пол Сколс, Дејвид Бекам, Рајан Гигс и Гери Невил.

„Сакаме да напишеме нова историја и да постигнеме уште успеси. Знаете што постигнале Дејвид Бекам, Пол Сколс и Гери Невил. Ние со Пол и Маркус ќе се обидеме да се споредуваме со нив, освојувајќи нови трофеи. Тие поминале во првиот состав заедно, исто како нас. Ние сме во првиот тим од 16-годишни. Едноставно сакаме да направиме нешто како конкуренција со нив“, изјави Лингард.