Спорт

Куртоа: Ако сакаш да бидеш голман на Реал, мора да го прифатиш притисокот!

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа, изјави дека не се плаши од критиките што ги добил последните недели.

Белгиецот е дефинитивно надвор од форма, прима многу голови и се зборува дека би можел да ја загуби местото во стартниот тим.

„Ако сакате да бидете голман на Реал Мадрид, мора да можете да се справите со притисокот и да го прифатите, изјави Куртоа.

Засега се чини има голема веројатност Куртоа да го пропушти мечот против Гранада во текот на викендот, а исто така ќе подлежи и на специјална диета за чистење на неговото тело.

Пред натпреварот против Бриж тој добил труење од храна и акутен гастроентеритис, а откако бил заменет на одмор изгубил 3 килограми во тежина за само неколку часа.

Advertisements
To Top