Критичка уметност: Трамп, Путин и компанија претставени како бегалци


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Сиријскиот уметник и бегалец Абдала Ал Омари создаде моќна серија на уметнички дела во која тој ги претстави светските лидери како бегалци.

Причината за вакво дело на Ал Омари е се поголемиот број на луѓе кои поради војните ги напуштаат своите родни места. Официјално бројката на луѓе кои ги напуштаат своите краишта и бараат спас кон Европа во 2016-та година стигна до високи 65.6 милиони, повеќе отколку во Втората Светска Војна.

Доналд Трамп

Владимир Путин

Ким Јонг-ун

Ангела Меркел

Барак Обама

Махмуд Ахмадинеџад

Дејвид Камерон

Реџеп Тајип Ердоган

Франсоа Оланд и Никола Саркози

Башар Ал-Асад