Краставицата и нејзината моќ: Секогаш конзумирајте ја кога сте гладни…


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Овој зеленчук со речиси секој оброк ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот. Може да се јаде во неограничени количини во било која доба од денот.

Редовно конзумирајте краставица, ќе ви помогне да го исчистите организмот и дигестивниот тракт, но и да го забрзате метаболизмот. Овој зеленчук е моќен диуретик, помага во отстранувањето на вишокот вода од телото, па е неизбежно и во диетите.

Краставицата има позитивен ефект на варењто и влијае на рамнотежата на водата и солта во организмот. Содржи дури 95% вода и околу 5% од диетските влакна, што ја чини оваа намирница добра за слабеењето.

Доколку сте гладни помеѓу оброците, можете да јадете неограничени количини салата од краставица во било која доба од денот
ПРВ ДЕН

Појадок: две тврдо варени јајца, чинија салата од краставица

Ужина: пет сливи, една поголема јаболка или некое друго сезонско овошје, вкупно до 200 грама

Ручек: интегрален леб, чинија салата од крастабица, 150 грама пилешко

Вечера: туна, салата од краставица

ВТОР ДЕН

Појадок: кајгана, чинија салата од краставица

Ужина: четири праски или кајсии

Ручек: грилувано бело место, црн лук и краставица

Ужина: Овошен јогурт

Вечера: два поголеми варени компири, две парчиња интегрален леб, салата од домат и краставица

ТРЕТИ ДЕН

Појадок: два тоста, парче немасно сирење, овошје по избор

Ужина: една рака јаткасти плодови

Ручек: интегрален ориз, 150 грама месо на скара, краставица

Ужина: шејк од краставица и цвекло

Вечера: грилован зеленчук