Крај на сагата околу Де Геа – Реал пронајде нов голман


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Манчестер Јунајтед постави услов кој Реал Мадрид не сака да го исполни. Муроњо за да го пушти Де Геа го сака Герет Бејл или Варан, што е невозможна мисија.

Поради тоа Флорентино Перез е принуден да се откаже од Де Геа, па нов голман на „кралевите“ најверојатно ќе биде Кепа Аризабалага од Билбао.

Него му истекува договорот на лето, а Реал сака да ја заврши работата уште во јануари и да го донсе чуварот на мрежата на „Сантиаго Бернабеу“. „Кралевите“ се наводно спремни да платат 20 милиони евра и да го оставар Кепа на позајмица во Билбао до јуни.

23-годишниот голман е на мета уште на Арсенал и Јувентус, но се чини дека Реал е одлучен во намерата да го направи Кепа прв голман и заменик на Кејлор Навас.