Крај на неговата доминација на АТП: Ѓоковиќ падна на трето место на светската тениска ранг листа


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Српскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ повеќе не е рекет број еден во светот, откако денеска падна на трето место на најновата АТП-листа.

Ова е епилогот од одземањето бодови на минатогодишниот „Ролан Гарос“ кој српскиот тенисер го освои, но годинава не успеа да ја одбрани титулата, објавуваат српските медиуми.

Турнирот во Париз минатата година се играше една недела подоцна, па бодовите се само одземени и затоа српскиот тенисер падна на позицијата број три.

Тој сега има 6 770 поени.

Повторно број еден со 7 950 поени е Данил Медведев, кој во март накратко го презеде тронот од Ѓоковиќ, но брзо го врати. Медведев сега има 1 180 поени повеќе од српскиот тенисер

Веднаш зад него е Александа Зверев со 7 075 поени, а двајцата имаат добри шанси да останат на тие позиции и во следниот период.

АТП-листата сега изгледа вака:

Данил Медведев 7950
Александар Зверев 7075
Новак Ѓоковиќ 6770
Рафаел Надал 6525
Каспер Руд 5050
Стефанос Циципас 4945 година
Карлос Алкараз 4893 година
Андреј Рубљов 4125
Феликс Oжер-Алиасим 3895 година
Матео Беретини 3570

Доколку остане во сила одлуката на АТП за замрзнување на бодовите од овогодинешниот Вимблдон, како што пишуваат српските медиуми, на Ѓоковиќ „црно му се пишува“.

Организаторите на Вимблдон решија да го забранат учеството на натпреварувачите од Русија и Белорусија поради ситуацијата во Украина, која наиде на жесток отпор кај тенисерите кои се побунија, па АТП одлучи овогодинешниот турнир да не се бодува.

Поради тоа, ќе се одземат само бодовите од лани, а најмногу ќе настрада Ѓоковиќ.

Бидејќи реши да не настапува никаде до Вимблдон, го чека сериозен пад. Со губењето на бодовите на Вимблдон, Ѓоковиќ би паднал на седмото место.

Медведев би останал број еден со околу 600 бода повеќе од Зверев, но останува да се види дали некој од нив ќе игра турнир пред третиот Грен слем сезонава.

Според досегашната проекција, Ѓоковиќ би имал 2660 поени помалку од Русите, а бидејќи сè уште нема лиценца за настап на турнирите во САД, би можел да се најде во големи проблеми.

АТП-листата по одземањето на поените од Вимблдон ќе изгледа вака:

Данил Медведев 7430
Александар Зверев 6850 г
Рафаел Надал 6165
Каспер Руд 5050
Стефанос Циципас 4945 година
Карлос Алкараз 4845 година
Новак Ѓоковиќ 4770
Андреј Рубљов 3700
Феликс Ожгер-Алијасим 3400
Јаник Синер 3185