Крај на една импресивна ера за Ламборгини – го произведоа последниот автомобил со V12 мотор


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Lamborghini дефинитивно без проблем може да каже дека својот имиџ како производител на спортски луксузни автомобили го должи на ѕверовите со V12 мотор пред се на Aventador и неговиот претходник Murcielago. Во иднина, сепак, ќе одат по друг пат.

Дури и егзотичните брендови како Lamborghini не можат да останат имуни на електрификацијата. Намалувањето е сеприсутно, па неодамна Mercedes претстави AMG верзија на C-класата со двојно повеќе цилиндри. Електричната помош е речиси неопходна.

Во таква атмосфера, Lamborghini Aventador изгледа како диносаурус. Беше претставен пред 11 години, а од тогаш беа произведени респектабилни 11.465 примероци. Не знае за електрификација, а ја мрази турбината. Се напојува со атмосферски V12 скапоцен камен.

Подобро кажано, тој почна, бидејќи деновиве беше произведен последниот примерок. Станува збор за LP 780-4 Ultimae Roadster, кој наскоро ќе биде испорачан на купувач во Швајцарија.

Да потсетиме, производството на Aventador веќе беше прекинато, но потоа по хаваријата на бродот на кој имаше 15 примероци, повторно започна, се со цел да се надомести загубата. Сега навистина е готово и Lamborghini повеќе нема да нуди ништо слично.

Aventador придвижуван од 6,5 V12 атмосферски мотор беше претставен за прв пат во 2011 година на Саемот за автомобили во Женева. Брзо стана најуспешниот V12 модел на марката во историјата и до денес ги надмина сите други V12 модели во историјата на марката, вклучувајќи ги Miura, Diablo и Countach.

Lamborghini нема да се откаже од V12 моторот во иднина, но веќе нема да го нуди без електрична помош. Идниот врвен модел затоа ќе биде plug-in хибрид, каде потрошувачката сепак ќе биде споредна, зад перформансите.