Кога Џим Кери ќе реши да ви наслика портрет – тоа е фешта „за сите пари“


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Иако комичарите најчесто добиваат критики за некои нивни несолени и малку претерани шеги и исмевања (иако, да бидеме искрени, никогаш неоправдано и неиздржано не го прават тоа), легендата Џим Кери наиде на критики не поради неговите комичарски „испади“, туку поради неговото хоби со кое фанатично се занимава и е одличен во истото – уметничкото сликање.

Актерот и комичар пред извесно време беше мета на критики на социјалните мрежи околу еден не многу ласкав портрет што го насликал, за кој се претпоставува дека ја претставува секретарката на Белата куќа за печатот, Сара Хакаби Сандерс.
Кери своето дело го објави на Твитер со придружен текст:

„Ова е портрет на таканаречената христијанка чија единствената цел во животот е да лаже од името на злите луѓе. Монструозно!“

Повеќето критичари тврдат дека делото на Кери е срамно, додека други жестоко негодуваат поради употребата на именката „христијанка“.

Меѓу оние што го критикуваа портретот е и бившиот гувернер на Арканзас, Мајк Хакаби, таткото на Сандерс.

„Патетичниот СИЛЕЏИЈА, сексист, хејтер, фанатик и христијанофоб Џим Кери ја напаѓа прес-секретарката поради нејзината вера; каква ќе беше лицемерната холивудска реакција ако тој наречеше некого ‘таканаречен муслиман’ или ‘таканаречен Евреин’“, напиша Хакаби.

Асистентката на Кери за медиумите потврди дека портретот е негово дело, но не и дека на сликата е Сандерс. Белата куќа не побара објаснување од Кери.

Ова не е прв критички однос на Кери во светот на „политичката уметност“.