Спорт

Клоп откри од кој клуб најмногу се плаши во Лигата на шампиони

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп откри кој според него е фаворит за освојување на Лигата на шампионите оваа сезона.

Германецот смета дека Јувентус е главен фаворит во најелитното натпреварување поради силниот тим, но и искуството на тренерот Алегри.

„Јувентус е фаворит за освојување на титулата во ЛШ. Тие се многу искусни. Оваа година ќе биде многу тешко за сите клубови кои ќе играат против нив. Јас лично сакав да ја избегнам и Борусија Дортмунд во осминафиналето“, изјави Клоп, кој за противник го доби Баерн Минхен.

„Баерн Минхен е огромен клуб и за нас ќе биде сериозен предизвик. Двата тима се познаваат добро и сигурно не очекуваат два возбудливи меча“, заклучи Германецот.

To Top