Како да ги намалите проширените пори на лицето, според дерматолозите

Како да ги намалите проширените пори на лицето, според дерматолозите

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Црни точки, акни – сето тоа се последиците од отворените пори на лицето. Дерматолозите откриваат како да ги намалите проширените пори на лицето

Не е изненадување што прашањето „како природно да се ослободите од порите на лицето“ има над 155 милиони прегледи на TikTok. Повеќето од нас барем еднаш ги погледнале нашите пори ужасно во огледало или се обиделе да ги маскираат со прајмер.
За жал, тажната вистина е дека едноставно не можете да се ослободите од проширените пори. Во основа, не треба ни да сакате, бидејќи порите играат важна улога во ослободувањето на серумот и природно хидратација и негување на кожата. Тие и помагаат на нашата кожа да биде еластична и хидрирана.
Сфаќаме, тоа е мала утеха ако вашите пори изгледаат како кратери, ако постојано се борите со митесери и ако поминувате низ фази на акни токму поради зголемените пори. Но, постои решение: не можеме да се ослободиме од порите, но зголемените пори може да се намалат. Скролувајте и дознајте како.

Што се зголемени пори?

Порите се всушност мали отвори за нашите фоликули на косата. Порите можат да имаат една од двете функции: ослободување на себум или пот. Да повториме: порите дозволуваат маслото, потта и себумот да патуваат од нашите жлезди до површината на нашата кожа, што е од суштинско значење за здрава кожа.

Просечниот возрасен човек има околу пет милиони пори на телото, од кои околу 20.000 се на лицето. Огромното мнозинство од нив не можеме да ги видиме. Но, кога овие природни канали се шират, добро, тоа е моментот кога ги гледаме и тие стануваат естетски и козметички проблем.

Што предизвикува големи, видливи пори?

Генетика – ги наследивте. Вашата мајка, баба или тетка исто така се борат со овој проблем. Многу е веројатно дека и вие сте наследиле проблематична или мрсна кожа.

Прекумерно производство на себум
Ако маслото, токсините, нечистотијата и шминката се соберат во порите, тоа може да ги напрегне и растегне, правејќи нашите пори да изгледаат многу поголеми отколку што се.

Стареење на кожата и оштетување на сонцето
Намалената еластичност на кожата и губењето на колаген ја прават кожата помалку цврста, порите стануваат пошироки

Топло време
Кафето е потопло време, кожата што ги опкружува порите исто така има тенденција да отекува и да се шири – а потењето произведува повеќе себум, што пак придонесува за поголеми пори.

Вашата рутина за нега на кожа
Недоволно квалитетно чистење на кожата и оклузивна (или премногу густа) шминка, исто така, може да придонесат за зголемени пори

Грешки кои придонесуваат порите да бидат уште повидливи

Две работи можат да ги направат вашите зголемени пори уште повидливи: сончева светлина и тешка шминка. Сончевото зрачење и долгиот престој на силно сонце (на пример, кога сме на море) придонесуваат за потење, што пак ги проширува порите. Шминката исто така може да направи порите да изгледаат поголеми отколку што навистина се, бидејќи пудрите се таложат во нив и ги прават да изгледаат уште поголеми.

Како да ги намалите проширените пори на лицето?

Постојат неколку начини да ги ставите под контрола порите на вашето лице. Дерматологот Нина Бал издвојува кои од нив се најефективни.

Ефикасно чистење на лицето
Двојното чистење на лицето како дел од вашата ноќна рутина вклучува прво користење на масло или средство за чистење мелем за да се разбие кремот за сончање и шминката на база на масло, а потоа и миење на лицето за да се отстрани преостанатата нечистотија. Најдобро би било да користите миење лице со салицилна киселина.

Редовно пилинг го лицето
Редовното пилинг ќе помогне да се отстранат мртвите клетки од кожата и нечистотијата што вашето средство за чистење не може да ги отстрани. „Планирајте да правите пилинг двапати неделно за да ги отстраните маслото, нечистотијата, себум и мртвите клетки“, вели Нина. Секако како и секогаш се препорачуваат производи со АХА и БХА киселини.

Чувајте го изложувањето на сонце на минимум
„УВ зрачењето ги разградува колагенот и еластинот, кои за возврат ја прошируваат големината на порите“, додава Нина, „затоа користењето заштитен фактор од 40+ секој ден е од витално значење“.

Инвестирајте во ретинол
Ретинолот прави три клучни работи за да помогне во чистењето на порите: помага да се минимизира производството на масло; го забрзува обновувањето на клетките и го стимулира производството на колаген, што е важно ако вашите пори почнале да се протегаат. Ако ја воведувате оваа алатка во вашата рутина за прв пат, прочитајте го искуството на нашите уредници со ретинол за лице.

Маски за лице од глина
Маските од глина можат да помогнат да се апсорбира вишокот маснотии и привремено да се затегнат порите. Користете го еднаш на секои 10 дена.

Третмани во салон за намалување на порите
Хемискиот пилинг што го врши дерматолог може да обезбеди подлабока ексфолијација и да ја подобри текстурата на кожата; и третманите со микронидлинг може да го стимулираат производството на колаген што ги прави порите да изгледаат помали.