Слабеете лесно: 6 придобивки од конзумирањето зеленчук и овошје

Слабеете лесно: 6 придобивки од конзумирањето зеленчук и овошје

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Придобивките од консумирањето зеленчук и овошје се многубројни. Светската здравствена организација (СЗО) препорачува да се консумираат најмалку 400 грама сурова или варена растителна храна дневно, која вклучува различен зеленчук, овошје, билки и лиснат зеленчук.

Со зголемување на уделот на растителна храна во секојдневната исхрана се гарантираат позитивни промени во организмот. За почеток, веднаш ќе се чувствувате сити. Сето тоа благодарение на влакната со кои е богата растителната храна. Но, има и други промени во вашата благосостојба ако постојано ја зголемувате количината на зеленчук и друга растителна храна што ја јадете, следејќи ги стандардите на СЗО.

Добро расположение

Со стабилен внес на големо количество зеленчук и овошје, се подобрува расположението, се појавува сила и енергија. Благодарение на незаситените масни киселини, кои ги има во растителните масла и јаткастите плодови, се синтетизираат хормоните неопходни за добро расположение.
Покрај тоа, диеталните влакна ја забавуваат апсорпцијата на шеќер во крвта, спречувајќи ненадејни скокови на гликоза. Важен корисен квалитет на растителната храна е нејзината рамномерна сварливост од телото, што обезбедува постојано снабдување со енергија.

Подобрување на работата на ГИТ

Работата на гастроинтестиналниот тракт се подобрува со здрава исхрана. Факт е дека влакната, кои ги има во изобилство во зеленчукот и овошјето, го поддржуваат правилното функционирање на нашиот микробиом, кој е од клучно значење за природната апсорпција на хранливите материи од храната во телото. Редовното консумирање влакна ќе ги реши проблемите со запек и регуларноста на столицата.

Намалување на нивото на холестерол

Заедно со зголемувањето на растителната храна, ќе се намали и нивото на холестерол во исхраната, ќе се подобри крвниот притисок и ќе се намали нивото на шеќер. Сето ова се случува благодарение на незаситените масни киселини кои се наоѓаат во растителното масло, на пример. Како резултат на тоа, ризикот од мозочен удар и кардиоваскуларни заболувања се намалува.

Здрав сон

Многу зеленчук и овошје содржат калиум и магнезиум, микронутриенти кои помагаат при релаксација. Покрај тоа, овие минерали помагаат во синтезата на серотонин од триптофан, кој исто така се наоѓа во растителната храна, како што се бананите. Серотонинот е невротрансмитер одговорен за доброто расположение и ви помага да се опуштите. Неговата синтеза се случува токму во цревата, чија работа ги подобрува и зеленчукот и овошјето. Мешунките помагаат во синтезата на мелатонин, хормон кој влијае на сонот.

Кожата се чисти

Состојбата на кожата е директно поврзана со квалитетот на цревата. Оваа работа во голема мера ни обезбедува влакна кои се наоѓаат во растителната храна. Одржувањето на здрав микробиом позитивно влијае на состојбата на кожата и го започнува процесот на подмладување на кожата. Покрај тоа, растителната храна има многу витамин Ц и помага во синтезата на колаген, овој протеин и ја дава потребната цврстина на кожата.

Вишокот килограми исчезнува

Растителната храна е доста хранлива, додека е нискокалорична. Влакната го обезбедуваат неопходното чувство на ситост. Многу истражувања ја покажуваат позитивната динамика на слабеење со примена на план за исхрана базиран на храна од растително потекло, во споредба со стандардната модерна исхрана со голем удел на храна од животинско потекло.

Со зголемување на уделот на растителна храна во вашата исхрана, постигнувате севкупно подобрување на физичкото и менталното здравје и благосостојба. Затоа СЗО и бројни студии препорачуваат консумирање најмалку 400 грама зеленчук и овошје дневно.