Каде е Џек Ма?


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Еден од најуспешните претприемачи на планетарно ниво, кинескиот милијардер и сопственик на „Алибаба“, Џек Ма, го снема од јавноста последниве два и кусур месеци, па медиумите шпекулираат дека „исчезнал“ откако во октомври упати критики до кинеската власт и побара реформа на системот, пишува Фајненшал Тајмс.

Џек Ма не се појави ниту во последната епизода на сопствената шоу програма „Африкански деловни херои“, во која беше еден од членовите на жирито, а го замени генералната директорка на „Алибаба“, Луси Пенг, додека неговата фотографија е отстранета од веб страницата, наведува весникот.

Портпаролот на „Алибаба“ тврди дека Ма не бил дел од жирито „поради преголеми работни обврски“.

Пекинг започна контрола на компаниите на Ма, откако тој на 24 октомври во Шангај одржа контроверзен говор, во кој го критикуваше кинескиот регулаторен систем поради задушување на иновациите, а глобалните банкарски правила ги спореди со „клуб на пензионери“.

– Денешниот финансиски систем е наследство на индустрискиот период. Мораме да поставиме нов за следната генерација и за младите луѓе. Мораме да го реформираме актуелниот систем, истакна тогаш Ма во својот говор.

Речиси една недела подоцна, суспендирана е првата јавна понуда на неговата компанија „Ант Груп“ со рекордни 37 милијарди долари, која веќе имала одобрение од кинеското надзорно тело за хартии од вредност, а кинеските власти кон крајот на минатиот месец покренаа антимонополска истрага против „Алибаба“ и побараа од „Ант Груп“ да го реструктуира своето работење.