Јасно порака до Ѓоковиќ од Австралија Опен – нема учество без вакцина против Ковид-19


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Властите на австралиската држава Викторија, ги отфрлија сите можности, дека тенисерите и тенисерките кои не се вакцинирани ќе можат во јануари наредната година, да учествуваат на Австралија Опен.

Даниел Ендрјуз повтори дека никој нема да добие виза за влез во државата ако не е вакциниран.

„Ќе мора да бидат вакцинирани. Не мислам дека лицето на кое мислите е тенисер, голфер или возач и може да добие виза туку-така и без вакцина“, вели премиерот.

Ѓоковиќ засега не открива јавно дали е вакциниран, а ова не е првпат Ендрјуз да врши притисок врз најдобриот тенисер во светот.

Медиумите се уште шпекулираат дека е можно најдобриот тенисер во светот да не учествува на Австралија Опен.