Извлечени групите за мундијалот во Катар


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Мундијалот во Катар е се поблиску, а денес беа извлечени и групите за најголемиот спортски настан.

Внимание привлече групата Г каде што се најде Србија која повторно како и на Мундијалот во 2018 година ќе игра против Бразил и Швајцарија. Во иста група повторно се и Германија и Шпанија, исто така повторно заедно се Франција и Данска, а може да се каже дека Хрватска имаше добар ждреб.

ГРУПИ ЗА МУНДИЈАЛОТ 2022

ГРУПА А: Катар, Холандија, Сенегал,

ГРУПА Б: Англија, САД, Иран, Велс/Шкотска/Украина

ГРУПА Ц: Аргентина, Мексико, Полска, Саудиска Арабија,

ГРУПА Д: Франција, Данска, Тунис, ОАЕ/Австралија – Перу

ГРУПА Е: Шпанија, Германија, Jaпонија, Нов Зеланд/Костарика

ГРУПА Ф: Белгија, Хрватска, Мароко, Канада

ГРУПА Г: Швајцарија, Бразил, Србија, Камерун

ГРУПА: Португалија, Уругвај, Кореа, Гана

Tурнирот во Катар е закажан за од 21. ноември до 18. декември. Веќе се познати и термините во кои ќе се играат натпреварите – ТУКА.