И вие можете вака: Инстаграм парот кој за една објавена фотка зема и по 9.000 евра

Џек Морис и Лорен Бален се запознаа минтата година на Фиџи и оттогаш живеат за каков сите сонуваат. Работата им е да патуваат по светот и да уживаат фотографирајќи се на патувањата и објавувајќи ги фотките на Инстаграм.

A post shared by LAUREN BULLEN (@gypsea_lust) on

Она што многумина ги шокираше е фактот дека за секоја објавена фотографија добиваат неверојатни суми кеш. Џек од објавена фотографија може заработи и до 9.000 долари, а Лорен и до 7.500 долари. Не, не прочитавте погрешно, тие се вистинските суми кои ги земаат по фотографија.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

Него на Инстаграм го следат 2 милиони луѓе, додека Лорен ближи до 1,2 милиони следбеници. Пред да почнат да заработуваат преку Инстаграм, 26-годишниот Џек бил чистач на теписи, а сега за живот заработува со промоција.

Нив ги ангажираат туристичките агенции и заедници, хотелите, ресторани и многубројни угостителски и други брендови, а нивно е само да им ги фотографираат производите, услугите и местата за да ги претстават доволно привлечно на своите пријатели. Така ги финансираат и своите патувања ширум светот, но и го одржуваат својот постојан дом во Бали. Џек беше во 45 земји низ цел свет, од кои со Лорен заедно посетија околу 20.

A post shared by LAUREN BULLEN (@gypsea_lust) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

„Работев секој ден од 9 до 17 часот и ја мразев својата работа. Знаев дека морам нешто да сменам, бидејќи врв во животот ми беше опивањето за викенди. Заштедив околу 3.000 фунти и одлучив да тргнам на пат. Имав само 22 години“, признава на својот блог каде одлучи да сподели некои тајни на „занаетот“.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

„Секоја фотка ја уредувам во ист стил, поради тоа сите изгледаат по малку слично. Пред да фотографирам нешто, се ободувам да замислам и да испланирам како ќе изгледа тоа на мојот профил, со другите фотографии“, открива Џек и додава: „Ако треба да снимам некоја прометна локација, главно фотографирам околу 13 часот, тогаш има најмалку луѓе“.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

За сите оние кои и самите сакаат да се обидат да зарботат на Инстаграм им порачува: „Главно е добро да се забавувате и да ги следите своите страсти. Ако го сакате тоа што го работите, шансите за успех ви се поголеми“.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on