И Сасуоло го сака Несторовски

BOLOGNA, ITALY - NOVEMBER 20: Ilija Nestorovski of Palermo celebrates after scoring the opening goal during the Serie A match between Bologna FC and US Citta di Palermo at Stadio Renato Dall'Ara on November 20, 2016 in Bologna, Italy. (Photo by Tullio M. Puglia/Getty Images)

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Иако раководството на Палермо во неколку наврати истакна дека нема намера да го продава Илија Несторосвки, сепак интересот за македонскиот голгетер е се поголем.

Според последните информации кои пристигнуваат од Апенините, најнов клуб кој покажува интерес за Несторовски е Сасуоло.

Имено, Сасуоло бара замена за Дефрел кој најверојатно ќе се пресели во Рома, а Македонецот е прв на листата желби заедно со Алберто Палоски.

Тимот на Еузебио ди Франческо оваа сезона игра променливо и раководството на клубот е во потрага по квалитетен напаѓач, кој ќе му помогне на тимот да се искачи на повисоките позиции на табелата.

Несторовски досега има постигнато седум погодоци и три асистенции во 18 натпревари во италијанската Серија, но и покрај голгетерскиот пост и понатаму е најдобриот играч на Палермо.