Гвардиола добива 250 милиони, главна цел е Лео Меси!

Раководството на Манчестер Сити планира на Гвардиола да му одобри голема сума за ново засилувања во летниот преоден рок со цел тимот да се бори за трофеите во Премиер лигата и Лигата на шампиони.

Минатото лето Гвардиола потроши 150 милиони евра ангажирајќи ги Џон Стоунс, Нолито, Габриел Хесус, Лерој Сане, Гундоган, но медиумите тврдат дека следното лето „граѓаните“ ќе потрошат 250 милиони евра.

Главна трансфер цел ќе биде Лионел Меси кој сеуште го нема продолжено договорот со Барселона. Гвардиола инсистира да го има во својот тим, а „граѓаните“ се спремни да платат 150 милиони евра за неговиот потпис.

На листата на желби на Гвардиола се упте Алексис Санчез, Коке, Ван Дијк, Обамејанг, како и сигурен ангажман на нов голман.