Спорт

Готово: Јунајтед го прави Мегваер најскап дефанзивец во историјата!

Англиските медиуми тврдат дека Манчестер Јунајтед го договорил трансферот на Хари Мегваер од Лестер, кој ќе стане најскап дефанзивец во историјата.

Имено, „црвените ѓаволи“ за потписот на англискиот репрезентативец се согласија да платат 89 милиони евра, четири милиони повеќе од сумата што му ја исплати Ливерпул на Саутемптон за Вирџил ван Дајк.

Се очекува 26-годишниот Мегваер утре да стигне во Манчестер каде ќе ги заврши лекарските прегледи, а веднаш потоа ќе следи и потпишувањето на договорот.
Лестер веќе ја пронаде и неговата замена, ќе пристигна Луис Данк од Брајтон за 50 милиони евра.

Минатата сезона, Мегваер одигра 32 натпревари за Лестер и постигна 3 гола.

To Top