Гигантот од Лисабон го купува нашиот Стефан Ристовски!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Португалските медиуми пренесуваат дека скаутинг службата на Спортинг Лисабон веќе подолго време го следи Стефан Ристивски и ќе направи максимални напори да го донесе во летниот преоден рок.

Бекот на Ријека игра сезона од сништата и настапи, 28 натревари во хрватскиот шампионат и е на добар пат да ја освои титулата.

Добрите игри на Ристовски не останаа незабележани, па најсилен интерес во моментов покажува Спортинг Лисабон, кој е спремен да плати 2,5 милиони евра за да го добие потписот на Македонецот.

Скаутинг службата на Спортинг го оцени бекот како модерен фудбалер со офанзивни карактеристики и би се вклопил на идеален начин во стилот на тренерот Жесус.

Од Португалија исто така наведуваат дека главен конкурент за потписот на Ристовски на Спортинг е екипата на грчки Олимпијакос.