ФИФА: Ова се 23-та кандидати за играч на годината!

Светската куќа на фудбалот денес го објави списокот од 23 кандидати кои ќе се борат за титулата најдобар фудбалер во светот за минатата година.

Потсетуваме, оваа година „Франс Фудбал“ и ФИФА повторно одделно ќе го бираат најдобриот играч на годината, па поради тоа ФИФА денес ги објави 23-та финалисти.

Гласањето започнува денес и ќе трае се до 22 ноември, а свечената церемонија ќе се одржи на 9-ти јануари во Цирих.

Најдобриот играч на светот во изборот на ФИФА ќе се бира така што половина гласови ќе ги дадат капитените и селекторите на репрезентациите, а другата половина ќе ја дадат преставници на медиумите од 200 различни земји.

Главни фаворити за наградата како и минатата година се Кристиано Роналдо и Лионел Меси.

04-11izbor2