ФА Куп: Челзи против Тотенхем, Арсенал – Сити во полуфинале!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Познати се полуфиналните двојки во англискиот ФА куп, во кој пласман изборија екипите кои се наоѓаат меѓу првите пет на табелата во Премиерлигата.

Полуфиналните натпревари и финалето во ФА купот се играат на Вембли, а жрепката ги спои лондоските ривали Челзи и Тотенхем во првото полуфинале, односно Арсенал и Манчестер Сити во второто.

Претходно во четвртфиналето Тотенхем и Арсенал рутински ги совладаа Милвол (6:0), односно Линколн (5:0), а Сити немаше проблеми со Мидслброу (2:0). Челзи пак во дербито со 1:0 го елиминира Манчестер Јунајтед.