Еве каде е и што работи јапонската принцеза која се одметна од царското семејство во име на љубовта


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Откако се откажа од својата царска титула во име на љубовта и се омажи за момчето со кое е во врска од факултет, поранешната јапонска принцеза Мако Комуро сега работи во музејот Мет во Њујорк.

Мако, најстарата ќерка на наследникот на јапонскиот царски престол, се откажа од своите царски привилегии и статус за да може да се омажи за Кеи Комуро „обичен човек“ кој го запознала на универзитетот.

Со тоа, таа стана првата жена член на јапонското кралско семејство која се откажа од царската свадбена церемонија, а исто така одби и исплата од 1,23 милиони долари.

Откако се пресели во Њујорк каде Кеи работи како адвокат, поранешната принцеза реши добро да ја искористи својата диплома за уметност и културно наследство.

Според The Japan Times, таа работи како во градскиот музеј на уметноста Метрополитен. 30-годишната девојка е добро упатена во светот на уметноста – по дипломирањето на Меѓународниот христијански универзитет во Токио, таа продолжи да студира историја на уметност на Универзитетот во Единбург во 2012 година и магистрираше уметнички музејски и галериски студии на Универзитетот во Лестер во 2016 година.

Сега таа е вклучена во изложба на Мет на слики инспирирани од животот на будистички монах кој патувал низ Јапонија и ги запознавал луѓето со религијата пред неколку векови.

Мако стана меѓународна вест во 2017 година кога ја објави нејзината свршувачка со Кеи, при што некои делови од јапонското општество ја критикуваа двојката и неколку членови на семејството на Мако јавно го изразија своето неодобрување на бракот.

Според јапонскиот закон, женските членови на царското семејство треба да се откажат од својот аристократски статус доколку се омажат за „обичен“, иако истото не важи и за машките членови.

Мако им се извини на оние кои не се согласија со нејзиниот избор, но застана на страната на нејзиниот партнер, велејќи: „Многу ми е жал за предизвиканите непријатности и благодарна сум на оние… кои продолжија да ме поддржуваат. За мене Кеи е незаменлив – бракот беше неопходен избор за нас“.