Авто мото

Дуел на претходникот и наследникот: Corvette C7 VS Corvette C8

Кога ќе го погледнеме Chevrolet Corvette „C8“, можеме да видиме моќен автомобил на заден погон чиј мотор произведува 495 коњски сили, мотор кој е 6.2 литарски V8 и за помалку од 3 секунди развива 100 км/ч.

Од друга страна, го имаме моделот „C7“, старата верзија на Corvette, која може да се пофали со издувен систем од нерѓсувачки челик како и тркачки тркала кои се многу лесни.

Оваа верзија исто така има 6.2 литарски V8 мотор кој произведува 460 коњски сили и моделот „C7“ е малку по спор бидејќи му се потребни 3.6 секунди да дојде до 100км/ч и според овие податоци се чини дека моделот „C8“ е побрз.

Дали е тоа навистина така погледнете во видеото.

To Top