Дресот кој Џордан го носеше на првиот натпревар НБА финалето во 1998 година продаден за рекордни 10 милиони долари


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Дресот кој веројатно најдобриот кошаркар на сите времиња, Мајкл Џордан, го носеше на првиот натпревар од финалето на НБА во 1998 година, е продаден на аукција за 10,1 милиони долари, со што стана најскапото парче спортска облека во историјата носено на натпревар.

Претходниот рекорд беше поставен на почетокот на оваа година, кога дресот на аргентинскиот фудбалер Диего Марадона, кој го носеше на мечот против Англија во четврт-финалето на Светското првенство во Мексико во 1986 година и со кој го постиган голот познат како „Божја рака“, беше продаден за 9,3 милиони долари.

„Неколку недели откако ја објавивме аукцијата имаше голем интерес, не само од љубителите на спортот туку и од колекционерите кои сакаа да поседуваат ретко парче историја“, рече Брем Вахтер, еден од најистакнатите аукционери и модерни колекционери.

Се предвидуваше дека дресот на Џордан ќе достигне три до пет милиони долари, но сумата ги надмина сите очекувања.

Во финалето на НБА во 1998 година, предводени од Џордан, „Чикаго Булс“ ги победија „Јута Џез“ со 4:2 и така освојувајќи ја својата шеста титула.