Даниел Крег прогласен за почесен командант на Кралската морнарица

Над една деценија славниот актер Даниел Крег го толкува ликот на Џејмс Бонд. Во тој период Крег буквално се соживеа со тајниот агент 007, а сега тој споделува уште една работа со овој лик – воениот чин на командант.

Мандатот на британскиот актер во таа улога го помина во борбата против мрачните организации ширум светот, возејќи од мотор до воз што се движи и натпреварувајќи се во покер со висок удел во Казино Ројал.

Сега пред премиерата на неговиот последен филм за Бонд „Нема време да умирање“, Крег е прогласен за почесен командант на Кралската морнарица.

„Навистина сум привилегиран и почестен што бев назначен за ранг на почесен командант во високата служба“, рече Крег.

Тој е желен да обезбеди поддршка за припадниците на Кралската морнарица, со посебен интерес за семејствата на членовите на морнарицата. Назначувањето на Крег на овој ранг – исто како шпионот што го отелотвори на екранот – ја одразува неговата лична поддршка за британските вооружени сили и е поврзана со наследството создадено од измислен британски таен агент.

Новиот филм го прикажува британскиот воен брод HMS Dragon, со грбот на црвениот змеј на трупот, како ги сече брановите. За време на продукцијата на филмот „Нема време за умирање“, филмаџиите соработувале со Кралската морнарица и Министерството за одбрана. Со доаѓањето на Змејот на ХМС, базата на РАФ Бриз Нортон во Оксфордшир била искористена како локација во филмот, како воздушна база на НАТО во Норвешка каде Бонд им се придружува на сојузниците на МИ6, а подоцна се качил на Ц-17 Глобмастер.

„Со задоволство го поздравувам почесниот командант Даниел Крег во Кралската морнарица. Нашите почесни офицери дејствуваат како амбасадори и застапници на службата, давајќи им време и експертиза во ширењето на пораката за она што нашата глобална, модерна и подготвена кралска морнарица го прави околу светот “, рече адмиралот сер Тони Радакин.

“Даниел Крег е познат по тоа што беше командант Бонд во последните 15 години – поморски офицер кој ја одржува Британија безбедна преку мисиите низ целиот свет. Ова е она што го прави вистинската Кралска морнарица секој ден, користејќи технологија и вештина на ист начин како и самиот Бонд … Со нетрпение очекувам да видам повеќе наши морнари и маринци во следните месеци и години “, вели Радакин.

Кралската морнарица всушност има неколку вистински обврзници во своите редови, а командантот Френсис Бонд бил поканет на состанок со Крег пред премиерата на новиот филм.

Бонд од Портсмут порача: „Многу ме задеваа колегите затоа што сум Бонд од вистинскиот живот, но никогаш не замислував дека ќе се сретнам со актерот кој го глумеше “.

“Навистина уживав да разговарам со Даниел Крег и остатокот од актерската екипа. Беше фасцинантно да се слушнат нивните искуства од работата со вооружените сили и учењето за холивудскиот свет. Има некои чудни сличности помеѓу она што го работиме. Имав среќа да го пропатувам светот додека служев во Кралската морнарица, како актерски тим што се сели на локации за снимање “, додаде тој.