Актуелно

Дали Белград повторно го тресе меѓумафијашка војна?

Атентатот кој среде Белград беше извршен врз Страхиња Стојановиќ , добро познат на српската полиција, чиј џип експлодира додека се возел во центарот на градот, новинарите и експертите во Србија го толкуваат како класична и професионално извршена ликвидација на мафијата.

Колку траело одбројувањето пред да избувне експлозијата? Беше недела напладне, но фактот дека во тој момент немало други автомобили на фреквентниот булевар во Нов Белград, дека немало минувачи, дека никој не чекал превоз на автобуската станица, ја поддржува тезата дека теренот за егзекуција на Стојановиќ бил подготвуван веќе некое време, наведува Н1 Србија.

Се претпоставува дека пластичниот експлозив Ц-4 бил далечински активиран, како што известуваат некои медиуми, со повик од мобилен телефон.

Адвокатот Божо Прелевиќ смета дека оној што го поставил експлозивот под седиштето на автомобилот на Стојановиќ бил многу професионален.

“Тој ја насочи експлозијата точно кон возачот. Можеше да го стори тоа ноќе, и на друго место кога има помалку луѓе, мислам дека идејата на оној што ја поставил беше само да ја распука сред бел ден, и да се потпише така, и тоа, се разбира, го стеснува кругот на луѓе што можат да го сторат тоа “, рече Прелевиќ за Н1.

Само пред две години, во Земунската населба Нова Галеника, сега убиениот Страхиња Стојановиќ, тогаш само случајно избегна атентат, бидејќи излегол од автомобилот непосредно пред активирањето на експлозивот.

Стојановиќ беше близок со кланот Шарановиќ, кој со години војува со кланот Лука Бојовиќ. Меѓу другото, името на Стојановиќ е поврзано со убиството на Драгослав Мишо Огњановиќ, познат на српската јавност од 2018 година. Огњеновиќ го бранеше и Милошевиќ.

„Факт е дека имаме војна меѓу два клана која веќе шест години го тресе подземјето и во која се убиени 50 лица, не само криминалци, туку и блиски до тие кланови, членови на семејството, пријатели итн. Но, сега е тешко да се каже дали неговото убиство било војна на кланови, бидејќи немаме официјална потврда ниту од полицијата ниту од обвинителството дека тој бил директно вклучен во таа војна “, истакнува новинарката Бојана Јовановиќ.

Адвокатот Прелевиќ не се сомнева дека станува збор за класична пресметка меѓу мафијашките кланови и дека оние кои се ослободуваат од своите противници со детонации, веруваат дека можат да се извлечат.

„Тоа зборува за друга работа, дека организираниот криминал го нема притисокот што треба да го има полицијата. Верувам дека има полицајци кои чесно си ја вршат својата работа, но се плашам дека постои насока на експлозија и проширување на организираниот криминал дека тие не се способни да ги спречат“, вели тој.

Засега нема официјални информации на што, откако експлодирала бомбата под седиштето на автомобилот, се фокусирала полицијата.

To Top