Славни

Берлинскиот музеј на восочни фигури „ја испрати Меркел во пензија“

Иако Германците уште со сигурност не знаат кој ќе им биде новиот канцелар, Ангела Меркел веќе доби порелаксирано, неформално издание во музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во Берлина.

Куклата во „Мадам Тисо“ е облечена во спортска комбинација во панталони, карирана кошула и чизми за планинарење со ранец на грбот и од вчера посетителите можат да ја видат.

Таа кукла го замени ставот на Ангела Меркел во строга поза со скрстени раце, што е нејзин заштитен знак.

Меркел, која не беше кандидат на општите избори вчера, рече дека ќе продолжи да размислува за работата до денот кога ќе ја напушти функцијата по речиси 16 години.

„Ќе ме побараат да правам разни работи. Ова ќе продолжи до последниот ден од мојот мандат”, рече таа на прес -конференција во јули. „И јас ќе продолжам да го правам тоа како и секогаш“.

Сепак, нејзината восочна варијанта во Берлин „замина во пензија“.

Музејот, сместен во неколку туристички дестинации низ светот, вклучувајќи ги Шангај, Њујорк, Лондон, Сиднеј и Дубаи, е познат по навремената промена на облеката на политичките лидери.

Само неколку дена откако тогашниот американски претседател Доналд Трамп загуби на претседателските избори во ноември 2020 година, лондонскиот музеј „Мадам Тисо“ го замени неговиот традиционален тегет костум и црвена вратоврска со маичка во боја на лаванда и панталони со пруги во комбинација со црвена бејзбол капа.

За да го направи уште поочигледно заминувањето на Трамп од Белата куќа, музејот го смести покрај големата торба со палки за голф.

Музејот „Мадам Тисо“ во Берлин веќе се подготвува за нова ера по германските избори на 26 септември.

„Во следната недела, ќе испратиме барања до сите кандидати за канцелар“, рече Надја Трубфилд, шеф на Музејот на восочни фигури.

Потоа, идниот канцелар треба да добие и восочна фигура што е можно поскоро, додаде таа.

To Top