3 најефикасни начини за отстранување на целулитот

3 најефикасни начини за отстранување на целулитот

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Подготовките за плажа започнаа сериозно. Иако љубовта кон себе е најважна, не е лошо да ги знаете 3-те најефикасни начини за отстранување на целулитот

Ништо не е невозможно, дури ни намалување на целулитот, но многу е важно да се изберат третмани кои одговараат на нашите индивидуални потреби и да бидеме упорни. На крајот, не е помалку важно да имаме реални очекувања од антицелулитниот третман.
Целулит или кора од портокал, наречете го како сакате. Главно се појавува на задникот и бутовите кај жените. Речиси и да нема жена без целулит и локализирани масти. Причините поради кои се појавуваат се многубројни: од генетика до лоша исхрана. Вежбањето, многу вода и правилната исхрана богата со витамини се секако најосновните и првите работи што треба да ги направиме доколку сакаме да го елиминираме целулитот. Во многу случаи, сепак, ова не е доволно. Ако сакаме да видиме значајна разлика, едноставно мора да се свртиме кон експертите.

Кои антицелулитни третмани се користат денес и се сметаат за ефективни?

Шише со лимон

Lemon Bottle е ново решение за липосукција дизајнирано да се бори со тврдоглавите масни наслаги. Содржи 3 врвни состојки (екстракт од ананас, рибофлавин и лецитин) кои ги раствораат тврдоглавите масни наслаги и го олеснуваат нивното отстранување од нашето тело. Преку брзи и речиси безболни инјекции во таргетирани делови од телото, Lemon Bottle успева да ги раствори тврдоглавите маснотии. Овој иновативен третман е брзо и лесно решение за решавање на локализираните маснотии и ветува извајано тело. Третманот со инјектирање Lemon Bottle може да се примени на различни делови од телото како што се задникот, бутовите, стомакот, па дури и на лицето и брадата. Главните предности се:

Целната липолиза е исклучително ефикасна во елиминирање на тврдоглавите маснотии, фокусирајќи се на областите на кои им е најпотребна.
Забрзувањето на вашиот метаболизам за време на третманот му помага на вашето тело да согорува масти и да ги елиминира природно.
Тој е безболен, брз и минимално инвазивен. Lemon Bottle е минимално инвазивен третман без болка и без потреба од закрепнување, по што можете да се вратите на секојдневните активности.

Мезотерапија против целулит

Мезотерапијата е еден од врвните медицински естетски третмани на избор за постојан целулит. Мезотерапијата со инјектирање се применува субкутано на оние точки каде што се видливи таканаречените „дупчиња“ на бутовите, задникот и рацете. Нејзиното дејство е насочено кон неутрализирање на акумулираните токсични материи (железо и хемосидерин) кои се одговорни за отекување на масните клетки. Исто така, мезотерапија:

  • Ја подобрува микроциркулацијата
  • Го стимулира производството на колаген и еластин
  • Тоа помага да се отстранат токсичните материи од нашето тело
  • Не бара никакво закрепнување
  • Тоа е безболно и неговите резултати се веднаш видливи.
  • За целосен резултат, потребен е циклус на третман од 4 до 6 сесии, но бројот секогаш зависи од третираната област и сериозноста на проблемот.

Ултразвучни бранови

Терапијата со ултразвучни бранови е терапевтска процедура која користи ударни бранови за лекување на различни мускулно-скелетни и кожни проблеми, вклучувајќи целулит и опуштеност на кожата. Користи механички вибрации за да ги разбие масните клетки и да ја подобри циркулацијата на крвта.

Ултразвукот со удар вклучува употреба на високоенергетски ултразвучни бранови кои се применуваат на областа со целулит. Третманот продира во подлабоките ткива, ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфата, се бори со едемот и драматично го намалува целулитот. Во суштина, влијанието на третманот со ултразвук:

  • Помага во производството на нов колаген
  • Кожата ја враќа природната еластичност и цврстина
  • Кршење на повеќето од масните клетки и разредување на мастите.
  • Ударниот ултразвук може да се примени на многу делови од телото, како што се стомакот, рацете, колковите, бутовите, задникот и колената. Бројот на сесии секогаш зависи од проблемот со кој се соочуваме и неговиот опсег. Исто така, за уште подобри резултати може да се комбинира со други третмани.