5 знаци дека бракот ви го уништува здравјето

5 знаци дека бракот ви го уништува здравјето

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Бракот влијае на нашето здравје и благосостојба на различни начини, и позитивно и негативно. Има јасни знаци дека бракот му штети на вашето здравје.

Луѓето се длабоко погодени од расположението и однесувањето на личноста со која се во брак. Кога овие расположенија и однесувања ви кажуваат дека не сте сакани или „доволно добри“, вашето физичко и ментално здравје се на удар. Без разлика колку мислите дека сте самоуверени и независни.

Следниве 5 знаци покажуваат дека вашиот брак влијае на вашето здравје

Посттрауматско стресно растројство (ПТСН)

ПТСН често се поврзува со настани опасни по живот, како што се војна или сообраќајна несреќа. Меѓутоа, истата состојба може да ја произведе и предавството што го доживуваме од партнерот. Многу е потресно кога те изневерува личност на која целосно и веруваш. Кога тоа ќе се случи, вашето тело влегува во хипер-будност за да ве заштити.
Анксиозноста и чувството дека ништо не е под ваша контрола може сериозно да го оштетат вашето ментално здравје. Ќе живеете во постојан страв дека повторно ќе бидете изневерени. Работите што ве потсетуваат на предавство може да предизвикаат парализирачка реакција на страв.

Зголемена анксиозност и депресија

Истражувачите како Алан Шор открија дека нашиот мозок е поврзан да се потпира на личноста со која се поврзуваме за да ни помогне да ги регулираме нашите емоции. Кога се чувствувате исплашено, тажно или вознемирено, потребен ви е некој што го сакате да разбере низ што поминувате. Анксиозноста и депресијата се вообичаени појави кај луѓе чиј сопружник не дава поддршка или разбирање за нивните потреби. Особено ако тој одговара на тие потреби со отворено отфрлање или дури и лутина.

Вообичаено е луѓето во несреќни бракови да се затворат и да станат подепресивни или многу анксиозни. И двете од овие ментални проблеми се начини на кои вашиот мозок ќе се обиде да се справи со стравот да не биде емотивно поврзан со личноста што ја сакате. Анксиозноста е состојба на висока готовност која ќе ве натера да барате потврда од вашиот партнер. Можеби сте во постојана состојба на загриженост и ви е тешко да се опуштите, да спиете или да се фокусирате.

Ако сте анксиозни, потребно ви е партнерот да ја потврди вашата љубов и да не ја отфрла кога се чувствувате преоптоварени. Последното нешто што ви треба кога сте вознемирени е да ви кажат дека претерувате емотивно. Ова само повеќе ќе ве вознемири. Сакате вашиот партнер да ви каже дека разбира и жали колку се борите со вашата анксиозност. Исто така, сакате да ве потсети дека сте сакани и сигурни во вашата врска.

Да се ​​​​биде тажен и депресивен може да биде вашиот начин да се справите со несреќниот брак. Ова ќе ве натера да се свртите навнатре и да се обидете да го исклучите светот. Постојано ќе бидете тажни и ќе изгубите интерес за забавни работи. Кога депресијата се влошува, ќе имате проблеми со спиењето,

Кардиоваскуларни проблеми

Истражувањата покажаа дека бракот е поврзан со помалку фактори на ризик од кардиоваскуларни болести и зголемена долговечност. Долгорочното истражување на 2.000 луѓе покажа дека шансите за смрт од кардиоваскуларни болести се значително поголеми кај луѓето кои биле разведени или никогаш во брак. Други студии покажаа дека нездравите бракови му штетат на кардиоваскуларното здравје. Нездравите врски не можат да ја спречат прогресијата на срцевите заболувања како што тоа го прават здравите врски.

Длабока осаменост
Повеќето несреќни бракови предизвикуваат длабока осаменост. Луиз Хокли откри дека осаменоста го зголемува крвниот притисок и двојно го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар. Џејмс Хаус откри дека емоционалната изолација е поопасен здравствен ризик од пушењето цигари или високиот крвен притисок.

Истражувачите од Универзитетот Кејс Вестерн Резерв во Кливленд, Охајо, ги прашале мажите со историја на ангина и висок крвен притисок: „Дали вашата жена покажува љубов“ кај оние што одговориле „не“ имале двојно поголема веројатност да имаат епизоди на ангина во текот на следните пет години .Жените во нездрави бракови имаат значително повисок крвен притисок, а жените кои имаат срцев удар имаат три пати поголема веројатност да добијат друг ако се во нездрав брак.

Слаб имунитет

Вашиот имунолошки систем ќе се бори да остане здрав ако вашиот брак е нездрав. Отфрлањето од страна на партнерот, постојаните расправии и ниското задоволство во бракот се поврзани со чести воспаленија, особено кај жените. Во една фасцинантна студија, истражувачите откриле дека колку партнерите се поборбени и понепријатни, толку е поголемо нивното ниво на хормони на стрес и послаб нивниот имунитет. Колку е понепријателска борбата, толку подолго им требаше на плускавците (кои истражувачите ги создадоа со помош на вакуумска пумпа) да се повлечат
Вашиот имунолошки систем најдобро функционира во безбедна, љубовна и поддржувачка врска. Вашето тело знае што ви треба за да преживеете и да напредувате. Кога живеете во секојдневни конфликти, хормоните на стрес негативно ќе влијаат на вашиот имунолошки систем и ќе направат поголема веројатност да се разболите.