„Ѕвер“ од 800 коњски сили – чини над 720.000 евра (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Пик-апот од G-Class на автомобилскиот гигант Мерцедес дефинитивно има потенцијал. Тоа многу добро го знаат во Брабус, каде подготвија посебен модел.

Основата е позната од 2020 година, кога Brabus планираше да изложи токму таков модел на салонот во Женева.

Во меѓувреме, пристигна пандемијата, но проектот сè уште е жив и вклопен во едно од најпосакуваните возила од тој вид. Германскиот тјунер сега подготви уште позлобно издание на Superblack.

Оваа G-Class е дури 69 cm подолга од оригиналот и заедно со резервното тркало поставено во бункер, се протега до 5,31 m во должина. Во исто време, на теренот има и незапирливо возило, кое е поддржано на растојание од 49 см од земјата. Возилото е поставено на огромни тркала од 22 инчи.

Под хаубата се наоѓа добро познатиот 4.0 V8 twinturbo мотор, но сега придвижуван од 800 КС и 1000 Nm. Лесно е да се запамети, исто како што овој ѕвер, тежок 2.836 килограми достигнува 100 km/h за 4,8 секунди. Разбирливо, максималната брзина е 210 km/h.

Соодветна декорација е дадена на ентериерот со 206 хромирани елементи, многу карбон со логото „77“, што се поврзува со годината на основање на компанијата (1977).

Конкретната копија веќе помина околу 1000 километри, а моментално се нуди по цена од 726.259,38 евра.