Зидан го убедува Мбапе – му ветил клучна улога!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


Дефинитивно прво име на овој преоден рок ќе биде младиот Французин, Килијан Мбапе. Доколку замине од Монако тоа без сомнеж ќе биде најскапиот трансфер во историјата, а се чини дека Реал Мадрид е најблиску до негов ангажман.

„Кралскиот“ клуб ќе има силна конкуренција за неговиот потпис, пред се богатите ПСЖ и Манчестер Сити, кои веќе испратија понуди од 135 милиони евра.

Сепак, актуелниот европски шампион е во предност бидејќи самиот фудбалер сака да се пресели во Мадрид, а како што пренесува „Екип“ во Монте Карло дошле претседателот Флорентино Перез и тренерот Зинедин Зидан.

Весникот наведува дека Перез и Зидан имале разговор со младиот напаѓач, а францускиот тренер му ставил до знаење на Мбапе дека ќе биде еден од клучните играчи и дека една ѕвезда сигурно ќе го напушти актуелниот состав на „кралевите“.

Кој од ударното трио (Бејл – Бензема – Роналдо) ќе го напушти Реал ова лето не знаеме, но јасно е дека Зидан во плановите за следната сезона го има Килијан Мбапе.