Жешка среда со температури до 40 Целзиусови

Денешниот јунски ден во Македонија носи сончево и многу топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а максималната ќе достигне од 30 до 40 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, сончево и многу топло со мала облачност и со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 39 степени. Mаврово 30, Охрид 32, Битола 37, Крива Паланка 35, Берово 33, Кавадарци и Дојран 40.

Во следните денови под влијание на топла воздушна маса од југ времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. На повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени, а најтопло ќе биде во четврток и петок кога на места и особено на југоистокот ќе го надминуваат и 40-тиот степен.