Спорт

Запознајте го најголемиот „џокер“ во европскиот фудбал!

Иако не е миленик на поголем дел од фановите на Милан, сепак Фабио Борини секогаш го дава најдоброто од себе си на теренот и е спремен да се жртвува за тимот.

Доказ за тоа е и фактот што Борини во 2018 година играше на сите можни позиции во тимот, освен на голманската и како централен дефанзивец.

Борини е вистински „џокер“ во тимот и Гатузо знае дека секогаш може да смета на него, па го користи на различни позиции во зависност од потребите.

Борини синоќа протов Емполи играше како централен напаѓач, а неговата природна позиција е крило, каде може да игра на левата и десната страна.

Меѓутоа Гатузо често го користи и како десен, а еднаш и како лев бек. Притоа, Борини има играно оваа година и на сите позиции во средниот ред.

Advertisements
To Top