Загреб, 2023


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Само неколку дена откако млада загрепчанка прошета дечко врзан на поводник на главниот плоштад во Загреб, загрепчаните беа изненадени од слична сцена, со обратни улоги.

Uočio sam neku čudnu pasminu jučer na trgu, ima netko ideje o čemu se radi?
by u/kopamnos in croatia

Имено, еден млад човек прошета низ центарот на градот, водејќи на поводник многу смело облечена девојка во кратко здолниште, мрежести чорапи и високи потпетици.

Како што може да се види од видеото објавено на TikTok, таа навистина влезе во улогата на четириножно милениче на поводник, па дури и лае по случајните минувачи.

Видеото брзо стана вирално на „ТикТик“, а коментари не недостигаат: „Што се случува во Загреб?“, праша еден корисник.

„И велат дека романтиката е мртва“, напишал друг.