Вторничка временска прогноза


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Под влијание на атмосферски фронт денеска, вторник, 29. август, времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално во попладневните часови, процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, поинтензивни електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23 , а максималната од 22 до 33 степени Целзиусови.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе изнесува 20, а максималната ќе достигне до 31 степен Целзиусов.

Од утре ќе преовладува умерено облачно време со пониска температура, а само на места ќе има услови за краткотраен слаб дожд.