Вработените во Фејсбук и јавноста револтирани на Закерберг заради пасивниот однос кон контроверзните изјави на Трамп


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Вработените во „Фејсбук“ изразија незадоволство од одлуката на основачот на компанијата, Марк Закерберг, заради пасивниот однос и нереагирањето на жестоките коментари на претседателот Доналд Трамп за американските протести. Револтот и незадоволството тие го изразија јавно, на Твитер. Ја пофалија реакцијата на конкурентската социјална мрежа и го критикуваат сопствениот работодавец.

Многу вработени во технолошките компаниите – вклучително и Фејсбук, Гугл и Амазон – со години активно изразувале загриженост во врска со социјалната неправда, барајќи од своите работодавци да дејствуваат и да го променат својот став.

Критиките од овој викенд се редок случај на работници кои јавно ги повикуваат своите шефови да бидат одговорни, при што најмалку три од седумте позиции забележани од Ројтерс доаѓаат од луѓе кои се идентификуваат како високи менаџери.

Марк не е во ред и ќе се обидам да го сменам неговиот став на најгласниот можен начин“, напиша Рајан Фрејтас, чија сметка на Твитер го идентификува како директор за дизајн на производите за „Новости за Фејсбук“. Тој рече дека мобилизирал „50+ истомисленици“ да лобираат за внатрешни промени.

Џејсон Тоф, идентификуван како директор на управување со производи, твитна “Јас работам во Фејсбук и не сум задоволен од тоа како се претставуваме. Повеќето од вработените со кои сум разговарал се чувствуваат исто. Работиме за да се слушнат нашите гласови”.

„Ја препознаваме болката што сега ја чувствуваат повеќето луѓе, особено нашата црна заедница“, напиша портпаролот на Фејсбук Енди Стоун во пораката, осврнувајќи се на вработените во компанијата.

„Ги охрабруваме нашите вработени да зборуваат отворено кога не се согласуваат со управувањето. Бидејќи се соочуваме со дополнителни тешки одлуки во врска со претстојната содржина, ние ќе продолжиме да ги бараме нивните искрени повратни информации“.

Твитер објави предупредување на твитот на Трамп во кој го вклучи изразот „кога ќе започне грабежот, тоа се гаси и пука“. Твитер соопшти дека твитот ги крши правилата против поттикнување насилство, но е оставен како исклучок затоа што станува збор за јавен сервис.

Фејсбук одби да стори нешто во врска со пораката на Трамп, додека Закерберг рече дека додека тој ги сметал изјавите за „длабоко вознемирувачки“, но тие сепак не ја нарушиле политиката на компанијата против поттикнување насилство и луѓето треба да знаат дали владата ќе употреби сила.

Во изјавата, Закерберг, кој минатата недела напорно се обидуваше да ја дистанцира својата компанија од кавгата меѓу претседателот и Твитер, исто така на Фејсбук соопшти дека е во контакт со Белата куќа за да ја објасни неговата политика. Фејсбук подоцна ги потврди извештаите на „Аксиос“ дека Закерберг разговарал со Трамп по телефон.

Закерберг вчера објави дека компанијата ќе донира дополнителни 10 милиони американски долари за активности насочени кон постигнување социјална правда.

„Давањето платформа за поттикнување насилство и ширење дезинформации не е прифатливо, без разлика кој сте и дали вреди да се внимава на медиумите“, напишал друг менаџер на Фејсбук, Ендру Кроу, шеф за дизајн на порталот. „Не се согласувам со ставот на Марк и ќе работам да направам разлика“.