Возење велосипед за време на бременост: Да или не? Еве што вели науката

Возење велосипед за време на бременост: Да или не? Еве што вели науката

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Дали се препорачува возење велосипед за време на бременоста или не, се обидуваме да дознаеме подолу.

Факт е дека лекарите ги советуваат жените да бидат што поактивни за време на бременоста. Покрај тоа што го спречуваат таложењето на вишокот килограми, активните трудници се и поздрави и поподготвени за породување.

Без разлика дали ќе одлучите да пливате, пилатес, да трчате или да возите велосипед, пред вакви активности, важно е да разговарате со вашиот избран лекар. Светската здравствена организација секако препорачува вежбање, но со претпазливост.
Не постои дефинитивен одговор за тоа дали возењето велосипед за време на втора состојба е добро или не. Во овој случај, важно е да изберете низок интензитет на возење, во зависност од вашето целокупно здравје, ризикот од бременост и месецот на бременост. Ако сакате да возите велосипед, прво прочитајте ги овие совети.

Возење велосипед за време на бременоста

Разговарајте за оваа тема со вашиот лекар. Одлуката дали можете или не да возите велосипед се заснова на многу фактори, а колку сте биле активни пред бременоста и вашето здравје се само некои од нив.
Слушајте го вашето тело. Човечко суштество расте во вас и вашето тело прави огромна работа. Вашето тело ќе ви каже кога да престанете.
Во првото тримесечје телото работи особено напорно, а во овој период е важно да се одморите што повеќе. Можно е да бидете поспани од вообичаено. Избегнувајте долги возења со велосипед.
Понекогаш, физичката активност може да ги влоши симптомите на бременоста, како гадење. Размислете и за тоа.
Бидете особено внимателни кога стомакот ќе почне да ви расте бидејќи лесно можете да изгубите рамнотежа и да се повредите.
Во некои случаи, бремените жени доживуваат и губење на здивот, поради промени во самото тело. И во овој случај, правило е да слушате што ви кажува вашето тело и да се покорувате.
Ако за време на бременоста ве болат грбот, колковите или ребрата, избегнувајте да возите велосипед. Во овој случај, попрво одете.
Секогаш кога ќе почувствувате непријатност, направете пауза. Не се присилувајте.