Што се случува ако јадете чиа семе секој ден

Што се случува ако јадете чиа семе секој ден

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Чиа семето има многу придобивки за нашето здравје. Но, за да се манифестира нивното благотворно дејство, мора да се земе предвид количината и зачестеноста на консумирање на оваа суперхрана.

Луѓето се повеќе се свртуваат кон здрава исхрана, а една од состојките што не треба да се пропушти се чиа семето. Имаат голема количина на хранливи материи, кои ни помагаат во повеќе процеси како што се хидратација, контрола на тежината и заштита на кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа, тој е совршена природна замена за некоја помрсна храна која нема да придонесе за нашето здравје. За да го извлечете максимумот од чиа семето, треба да водите сметка за количината и зачестеноста на консумирање на оваа супер храна.

Чиа семето е вредно, но не претерувајте

Чиа семето е богато со протеини и многу хранливи материи неопходни за одржување на здравјето. Меѓутоа, доколку ги консумирате во прекумерни количини, тоа може да предизвика некои здравствени проблеми. Доволно е да јадете една лажица чиа семе дневно. А оптималната количина зависи и од тежината, возраста, полот и физичката состојба на секој поединец.

Какви предности имаат овие скапоцени семиња?

Ако ова семе се користи правилно, придобивките за нашето тело се зголемуваат повеќекратно. Меѓу сите својства на чиа семето се издвојуваат следните 5:
Го подобрува кардиоваскуларниот систем: една од најважните работи за чиа семето е тоа што се богати со омега-3 масни киселини. Оваа масна киселина помага во намалување на холестеролот и спречување на срцеви заболувања. Од друга страна, го намалува ризикот од дијабетес.
Ги зајакнува коските: чиа семето содржи многу калциум и магнезиум, што е исклучително важно за здравјето на коските.
Дигестивни: Обезбедува многу добра поддршка за цревата и сите нивни функции. Покрај тоа, обезбедува одлично чувство на ситост.
Антиоксиданс: му помагаат на телото да биде позаштитено и подготвено за закрепнување од болест. Чиа семето го зајакнува целиот организам и го забавува стареењето.
Хидратација: една од нејзините најважни карактеристики е тоа што чиа семето одлично ја апсорбира водата, па затоа е совршено да се консумира пред тренинг и во топлите летни месеци.